Ön tudja, hogy mire vágyik az autója télen?
Tudja, mit kell tennie, hogy felkészítse a kocsit a hideg időszakra?
A téli gumi csak egy teendő a sok közül; most olyan tippeket szedünk össze, amivel nem csak a téli vezetést teheti biztonságosabbá, de autója egyes részeinek élettartamát is megnövelheti!
Legyen őszinte: Ön minden szezon elején alaposan átnézi autóját és elvégzi a kötelező karbantartási feladatokat?
Vagy minden ősszelés tavasszal elviszi a szerelőhöz, hogy a gumicsere mellett a szezonra felkészítést is végezze el?
Tudja pontosan, hogy mit kell tennie, mielőtt beköszönt a tél?
A gumicseréről és a megfelelő téligumi kiválasztásáról korábban már írtunk, most pedig átadunk Önnek egy 10 pontos csekklistát, amit ha kipipál, nyugodtan vághat neki télen is egy hosszabb útnak! Csak haladjon pontról-pontra és biztos lehet benne, hogy mindent megtett autója épségéért és családja biztonságáért.
- Fagyálló
Nálunk ugyan nem jellemző a szibériai fagy, de azért igenis hideg van télen. Autója védelme érdekében ne feledkezzen meg a fagyállóról!
A fagyálló folyadéknak minimum -20 fokig, vagy kevesebbig kell kitartania!
(Igen, itt a több kevesebb: ne feledkezzen meg róla, hogy a -30 fok az igazából hidegebb, mint a -20 fok:))
A fagyállót ne töményen használja 1:1 arányban desztillált vízzel keverve garantáltan megvédi autóját a hideg hajnalokon. - Ablakmosó folyadék
Ha nyáron csak sima vizet töltött bele, most ideje lecserélni!
A téli éjszakák nagyon hidegek. Ahogy a középiskolás fizikaórákon régen megtanultuk: a jéggé fagyott víz térfogata nagyobb, mint folyékony halmazállapotban, ezért könnyedén tönkreteheti az ablakmosó tartályt. Érdemes ezt is -25-30 fok dermedéspontú fagyállóval feltölteni, hogy megkímélje a tartályt és a latyakos reggeleken is kilásson az ablakon! - Ablaktörlő lapát
Télen sokkal többet fog esős-havas időben vezetni, ezért a nyári „á, jó ez még!” ablaktörlő lapátok télen már nem jók. Nagyon sok bosszúságot (és balesetveszélyes helyzetet) takaríthat meg magának, ha MOST lecseréli. - Az izzók fényereje
A legtöbb ember nem fektet nagy hangsúlyt az izzókra, mondván; ha kiég, azt úgyis észreveszik.
Érdemes azonban időről-időre megnézni őket; nem csak azt, hogy égnek-e még, de azt is, hogy milyen a fényerejük! Hosszú, hideg téli estéken, amikor esik a hó vagy köd szitál, nem mindegy, hogy mennyit látunk az útból és a forgalomból. Ha izzójának fényereje csökken, cserélje vagy cseréltesse ki! - Pollenszűrők cseréje
Meglepődött, ugye?
Sokan csak „nyári kiegészítőként” gondolnak a pollenszűrőkre és meg sem fordul a fejükben, hogy télen is sokat számít ezek tisztasága.
Ezeket évente kétszer érdemes kicserélni; a nyáron telítődött, elkoszosodott szűrőn keresztül nem tud a megfelelő mértékben áramlani a levegő, így sokkal valószínűbb, hogy ablakai párásodni fognak, Ön pedig nem fog rendesen kilátni az autóból. Ez nem csak kellemetlen, de súlyos balesetekhez is vezethet… - Akkumulátor
Szerencsére a modern akkumulátorokat már nem kell gondozni, utántölteni, 3-4 évig különösebb odafigyelés nélkül is hűségesen teszik a dolgukat.
Azonban ne felejtse el, hogy télen, fagypont közeli (vagy alatti) hőmérsékleten az akkumulátor sokat veszít teljesítményéből, könnyen lehet, hogy egy régebbi példány már nem indítja be autóját egy hideg hajnalon.
Ha öreg már akkumulátora, érdemes előre gondoskodni a cseréjéről. Hacsak nem akar ott állni a hidegben a kocsi mellett, ami nem indul… - Gumicsövek, tömítések
Ha már belejött a téli átnézésbe, ne felejtse el ellenőrizni az autó gumicsöveinek, tömítéseinek állapotát sem. Ha bárhol elöregedett vezetéket talál, cseréltesse le, hiszen a téli fagyban ezek egészen biztos, hogy tönkre fognak menni. - Az autó szőnyegeinek lecserélése
Télen sokkal több a csapadék, gyakrabban fog havas, latyakos lábbal beszállni kocsijába. A szövetszőnyegek megszívják magukat, nehezen száradnak ki, könnyen bepenészedhetnek vagy berohadhatnak, ami borzalmas szaggal áraszthatja el autóját.
Cserélje le a szövetszőnyegeket gumira és gondoskodjon rendszeres takarításukról! - Seprű, jégkaparó, jégoldó
Bár nem kötelező felszerelései az autónak, a rendőr sem ellenőrzi meglétüket, mégis érdemes bekészíteni a csomagtartóba. (Jégoldót a garázsba vagy a zsebébe is, hogy a befagyott zár se legyen kihívás). Sok-sok bosszúságot takaríthat meg magának, ha villámgyorsan el tudja távolítani a havat és a jeget az autóról. - … és amit egész télen kell…
A fenti 9 pontot elég egyszer elvégezni, azonban a tél folyamán akad két feladat, amire folyamatosan oda kell figyelnie: a légkondi és a rendszeres autómosás.
Bár a legtöbb autóban a fűtést is klíma szolgáltatja, de akadnak, akik egész télen nem használják a rendszert; nekik érdemes odafigyelni arra, hogy havonta legalább egyszer kapcsolják be a klímát és járassák pár percig. Ezzel megelőzhető, hogy a szivattyúban lévő alkatrészekről lefolyjon az olaj és a tömszelence sem szárad be a sok állástól.
A mosás pedig nem csak esztétikai okokból szükséges: a sózott utakról felverődött latyak nem tesz jót sem a gumiabroncsoknak, sem a fémlemezeknek, ezért érdemes rendszeresen letakarítani autójáról.
Ha a fenti 10 pontot elvégzi, máris sokat tett autójáért és családjáért!
Ha a fenti 10 pontra nincs ideje, vagy szeretné szakemberre bízni, akkor tárt karokkal várja Önt Stefimester!
stefimester@stefimester.hu
Telefon: 06 (1) 256 6068
Mobil: 06 (30) 931 3596
1173 Budapest, XVII. kerület, 516. u. 5.