Eljátszott már a gondolattal, hogy mit kérne Öntől az autója, ha beszélni tudna?
„Michael, kérlek, szilveszterkor rám is gondolj. Ideje megfogadnod, hogy jobban bánsz majd velem.” – szólalhatna meg kocsija, akár KITT a Knight Riderből.
Most nem kell megkérdezni a kocsi véleményét; összegyűjtöttünk 5+1 dolgot, amit az autója kérne Öntől, amikor leül összeírni az újévi fogadalmait!
Szilveszter, pezsgő, csilingelve koccannak a poharak, elénekeljük a Himnuszt és közben mindenki átgondolja az előző és a következő esztendőt.
Január 1. az újrakezdésé; mindannyian megfogadunk ezt-azt.
Mi lenne, ha idén az autónknak is tennénk néhány fogadalmat?
Autója valószínűleg ezeket kérné:
- „Idén ne felejtsd el kicserélni a pollenszűrőimet tavasszal és ősszel. Neked és a családnak is jobb lesz így.”
A téli, csapadékos időszakban a pollenszűrők megszívják magukat, átnedvesednek, így tavasszal és nyáron kevésbé fogják megszűrni a levegőt, ami sok kellemetlenséget okozhat majd az allergiás időszakban.
Nyár végére viszont megtelnek porral, így a következő télen problémás lehet az autó szellőzése, párásodhatnak az ablakok és romlanak a látási viszonyok.
Cserélje vagy cseréltesse le a pollenszűrőket legalább évente kétszer! - „Ha látni akarod, mi folyik a külvilágban, nem árt, ha kicseréled az ablaktörlőket is időnként.”
Milyen időközönként kell cserélni az ablaktörlőket?
Akár a pollenszűrőt; minimum évente kétszer.
De a legjobb, ha az ablaktörlő hatékonyságából indul ki; amikor már csíkokat hagy maga után, az egyértelmű jele annak, hogy megérett a cserére! (Több helyen kapni már olyan ablaktörlőket, amik egy idő után elszíneződéssel jelzik, hogy elöregedtek és már nem annyira hatékonyak, mint újkorukban.)
Miért kell cserélni az ablaktörlőt? A válasz egyértelmű; hogy tisztára törölje az ablakot.
Nyáron a nagy melegben az ablaktörlő gumija is megpuhul egy kicsit, így a rajta megtelepedő por gyakorlatilag „beleég” a gumiba, ami utána karcolni fogja a szélvédőt, és csak összekoszolja takarítás helyett.
Télen a felverődő sós latyak, az útra szórt homok és a hideg válnak a fő ellenséggé; ezek szintén megrövidítik az ablaktörlő élettartamát. - „Kérlek, idén gyakrabban ellenőrizd a guminyomást.”
Azt mindenki tudja, hogy a gumi megfelelő nyomása nagyon fontos, nem csak tapadási szempontból (amin családjának biztonsága múlhat), de a gumik élettartama miatt is. Ha túl magas, vagy éppen túl alacsony a guminyomás, hamarabb tönkremehetnek az abroncsok.
Fogadja meg, hogy 2015-ben legalább havonta egyszer ellenőrzi a guminyomást is! - „2015-ben ne feledkezz meg a folyadékszintekről sem!”
Mikor ellenőrzött utoljára olajszintet? Mikor nézett bele az ablakmosó vagy a hűtőfolyadék tartályába?
A folyadékszintek ellenőrzéséről szintén hajlamosak vagyunk megfeledkezni, főleg, ha elektronikus visszajelző rendszer van autónkba beépítve. Hiszen úgyis jelez majd, ha már baj van…
Önnek mi a kényelmesebb?
Kétségbeesve hívni a szerelőt, hogy azonnalra adjon időpontot, mert elfogyott az olaj az autóból, lemondani a programjait, hogy minél hamarabb odaérjen, vagy előre felkészülve, akár hetekkel előre megbeszélni, hogy mikor fér bele az Ön idejébe, hogy elguruljon a szerelőig?
Ha időről-időre ránéz a folyadékszintekre, akkor garantáltan nem érik kellemetlen meglepetések! - „Vigyázz, hamarosan ki fog fogyni az üzemanyag! Megint az utolsó pillanatban tankolunk?”
Bár az autók üzemanyag szintjelzője elég egyértelműen mutatja, hogy mennyit mehet még a következő tankolásig, mégis sokan szeretik elodázni a kútra járást. Hol idejük nincs rá, hol a következő fizetést akarják megvárni, mert „addig még talán kihúzza…”
Majd amikor már kritikus a helyzet és a mutató éppen egy picit áll csak a nulla fölött, akkor kétségbeesetten keresik az első kutat, ahol megtankolhatnak végre.
Pedig ha időben tankol, ha tudatosan odafigyel az üzemanyagra, akkor pénzt és időt spórolhat magának, ráadásul a kutak között is válogathat! Egyes töltőállomások benzinje, gázolaja között ugyanis hatalmas eltérések lehetnek és nem mindegy, milyen minőségű üzemanyaggal „eteti” autóját…
+1: „Rakj rendet az autóban és nem érnek majd meglepetések.”
Férfiak-nők egyaránt hajlamosak autójukat egyfajta kiterjesztett táskának, vagy akár lakásnak tekinteni, amiben minden fontos funkció elfér; lehet benne utazni, lehet benne dolgokat szállítani, sminkelni, borotválkozni, enni, a gyerekeknek hátul játszani, aludni… és minden ehhez szükséges dolgot meg is találni a kocsiban.
Kevesen vannak tisztában azzal, hogy ezek a tárgyak hajlamosak „vándorolni” az autóban és egészen meglepő meghibásodásokat okozni.
Egyszer például azzal hoztak hozzám egy családi autót, hogy komoly baja van; nem lehet egyesbe tenni. Kettesbe, hármasba, ötösbe, bármilyen sebességfokozatba igen, de az egyest nem veszi be.
Szerencsére mielőtt komolyabban nekiláttam volna a szerelésnek, benéztem az autóba és azt láttam, hogy a szőnyeg előre csúszott, ezért a kuplungot nem lehet teljesen kinyomni… csoda, hogy szegény autó nem akarta az egyest?
A hibát 20 másodperc alatt elhárítottam, de ez az ügyfélnek kétheti idegeskedésébe került.
Megér ez ennyit Önnek?
Ha ezt az 5+1 apróságot megfogadja 2015-re, akkor autója már csak egyet fog kérni az új évben:
„Pattanj be és induljunk, Michael!”